Terapigrupper i Dalarna

Stäng

Kontakt

Läkemedelsavdelningen

Hus 17:1 Falu lasarett 791 82 Falun 023-49 09 76 lakemedel.dalarna@ltdalarna.se

Landstinget Dalarna

Box 712 791 29 Falun 023-49 00 00 landstinget.dalarna@ltdalarna.se

Medlemmar i Läkemedelskommitténs terapigrupper

Barn

Representant för slutenvård

Anders Berg, Barn- och ungdomsmedicin Falun
Barbro Hedin Skogman, Barn- och ungdomsmedicin Falun
Erika Lystedt Barn- och Ungdomsmedicin Falun
Jan Svedmyr, Barn- och ungdomsmedicin Falun

Representant för primärvård

Benny Eriksson, VC Grycksbo
Roger Larsson, VC Malung
Kristin Lindblom (ordförande), Barnhälsovårdsenheten Falun

Farmaceut

Åsa Folkesson, Läkemedelsavdelningen
 

Blod

Representant för slutenvård

Agnes Bratt, Medicinkliniken Mora
Max Flogegård (ordförande), Medicinkliniken Falun
Michael Guggi, Kardiologkliniken Falun

Representant för primärvård

Ulrika Winninge, VC Britsarvet Falun

 

Endokrinologi-Diabetes

Representant för slutenvård

Anna Garmo, Medicinkliniken Falun
Peter Hallgren (ordförande), Medicinkliniken Falun
Ruusu Ketonen, Medicinkliniken Avesta

Representant för primärvård

Gunnar Svärd, VC Kvarnsveden Borlänge
Roger Larsson, VC Malung

 

Gastro-enterologi

Representant för slutenvård

Ahmed Salim Abdulhameed (ordförande), Medicinkliniken Falun
Helena Laurell, Kirurgkliniken Mora
Jan Lissmyr, Medicinkliniken Mora

Representant för primärvård

 Emelie Ihrestedt, VC Mora

 

Hjärt- kärlsjukdomar

Representant för slutenvård

Stefan Berglund (ordförande), Kardiologkliniken Falun
Lars Hedlund, Medicinkliniken Falun

Representant för primärvård

Johan Ärnlöv, VC Svärdsjö

 

Hudsjukdomar

Representant för slutenvård

Karolina Svärdhagen (ordförande), Hudkliniken Falun

Representant för primärvård

Daniel Svedin, VC Grycksbo Falun 

 

Infektionssjukdomar (inkl STI)

Representant för slutenvård

Anders Berg, Barn- och ungdomsmedicin Falun
Astrid Danielsson (ordförande), Strama Dalarna
Helena Ernlund, Infektionskliniken Falun
Anders Lindblom, Smittskyddsenheten Falun
Ylva Svedberg, STI-mottagningen Falun

Representant för primärvård

Nils Rodhe, Falu vårdcentral
Fiona Skogh, Strama/smittskydd, Läkemedelsavdelningen

Farmaceut

Maria Gradén, Läkemedelsavdelningen
Elisabeth Kallin, Läkemedelsavdelningen

 

Kvinnosjukdomar

Representant för slutenvård

Sara Hogmark, Kvinnokliniken Falun
Jan Wesström (ordförande), Kvinnokliniken Falun

Representant för primärvård

Fiona Skogh, Läkemedelsavdelningen

 

Luftvägs- och allergisjukdomar (inkl öron)

Representant för slutenvård

Ann-Sofie Enlund, Medicinkliniken Falun
Johannes Linderholm, Öronkliniken Falun
Pierre Sobrino, Medicinkliniken Falun
Jan Svedmyr, Barn- och ungdomsmedicin Falun

Representant för primärvård

Anders Byrén, VC Britsarvet Falun
Gunilla Franklin, VC Tisken Falun

Farmaceut

Maria Gradén, Läkemedelsavdelningen
 

Neurologiska sjukdomar

Representant för slutenvård

Joakim Hambraeus (ordförande), Medicinkliniken Falun
Tommy Södergren, Barn- och ungdomsmedicin Falun
Jörg Teichert, Medicin Geriatrik och Rehabilitering Mora

Representant för primärvård

Marcus Bladfält, VC Malung

 

Odontologi

Representant för slutenvård

Harald Broberg (ordförande), Käkkirurgiska kliniken Falun
Lars Grundström, Sjukhustandvård/Oral medicin Falun

Representant för primärvård

Monica Ordeus, Folktandvården Svärdsjö

Farmaceut

Elisabeth Kallin, Läkemedelsavdelningen

 

Osteoporos

Representant för slutenvård

Britt-Marie Nyhäll Wåhlin (ordförande), Reumatologkliniken Falun

Representant för primärvård

 

Palliativ vård

Representant för slutenvård

Roland Karlsson, Medicinkliniken Mora
Marie Köhler, Specialiserad palliativ vård Dalarna

Representant för primärvård


 

Psykiatriska sjukdomar

Representant för slutenvård

Torbjörn Blixt (ordförande), Psykiatriska mottagningen Mora
Kent Martinsson, Psyk klin Falun/Säter

Representant för primärvård

Anita Blomberg, VC Gagnef
 

Smärta (inkl reumatiska sjukdomar)

Representant för slutenvård

Anders Fritzberg, Barn- och ungdomsmedicin Falun
Matilda Hedlund, Ortopedkliniken Falun
Gudrun Liss, Bariatrisk mottagning Falun
Claudia Seiler (ordförande), Anestesikliniken Falun
Anna Svärd, Reumatologkliniken Falun

Representant för primärvård

Eva Lissmyr, VC Grycksbo
 

Urologiska sjukdomar

Representant för slutenvård

Hampus Nugin (ordförande), Kirurgkliniken Falun

Representant för primärvård

Claes Meyer, VC Älvdalen

 

Äldre (Esmeralda-gruppen)

Representant för slutenvård

Erika Björs, Ger-Rehab Falun
Gunnar Boström, Ger-Rehab Borlänge

Representant för primärvård

Nadja Huitink Schuten (ordförande), VC Svärdsjö
Leif Gising, Falu hemsjukvård, VC Norslund Falun
Maria Granholm, Borlänge kommun
Vivianne Karlsson, Ludvika kommun
Ewa Welen, Avesta kommun

Farmaceut

Maria Forsberg, Läkemedelsavdelningen

 

Ögonsjukdomar

Representant för slutenvård

Kim Madsen (ordförande), Ögonkliniken Falun

Representant för primärvård

Nils Rodhe, Falu vårdcentral