Kontakta oss

Stäng

Kontakt

Smittskyddsenheten

Smittskyddsenheten, Falu lasarett 791 82 Falun 023-49 07 85 smittskydd.dalarna@ltdalarna.se

Anders Lindblom

Smittskyddsläkare

023-49 23 26 Skicka epost

Landstinget Dalarna

Box 712 791 29 Falun 023-49 00 00 landstinget.dalarna@ltdalarna.se

Smittskyddsenheten, 023-49 07 85, fax 023-49 07 72
Expedition 08:00-12:00, 13:00-16:00

E-post: smittskydd.dalarna@ltdalarna.se
Adress: Smittskyddsenheten, Hus 20, Falu lasarett, 791 82 Falun

Anders Lindblom

Anders Lindblom, smittskyddsläkare, hygienläkare
023-49 23 26, anders.lindblom@ltdalarna.se

Astrid Danielsson

Astrid Danielsson, biträdande smittskyddsläkare, hygienläkare
023-49 06 23, astrid.danielsson@ltdalarna.se

Helena Ernlund, biträndande smittskyddsläkare
023-49 28 61, helena.ernlund@ltdalarna.se

Fiona Skogh, informationsläkare
023-49 06 50, fiona.skogh@ltdalarna.se  

Bodil Petersén

Bodil Petersén, smittskyddssköterska
023-49 07 84, bodil.petersen@ltdalarna.se

Annica Blomkvist

Annica Blomkvist, hygiensjuksköterska
023-49 03 22, annika.blomkvist@ltdalarna.se

Marianne Jansson

Marianne Janson, hygiensjuksköterska/smittskyddssköterska
023-49 02 75, marianne.u.janson@ltdalarna.se

Pia Haqwinzon

Pia Haqwinzon, klinikassistent
023-49 07 85, pia.haqwinzon@ltdalarna.se


Erica Nyman, hygiensjuksköterska
023-49 02 76, erica.nyman@ltdalarna.se


Olle Hjärp, hiv/STI-samordnare
023-49 14 19, olle.hjarp@ltdalarna.se