Personal

Stäng

Kontakt

Landstinget Dalarna

Box 712 791 29 Falun 023-49 00 00 landstinget.dalarna@ltdalarna.se

På ätstörningsenheten finns personal med medicinsk och terapeutisk kompetens. Vi har mångårig erfarenhet av arbete med människor i krissituationer i allmänhet och ätstörningar i synnerhet.

Här finns sekreterare, kurator, psykolog, sjuksköterskor, terapeuter samt läkare.

Kontaktuppgifter

Vi kan inte svara på personliga frågor via vanlig e-post. Tänk på att innehållet i e-postmeddelanden är dåligt skyddade mot tillgång av obehöriga.

Receptionen

Maria Zetterberg
023-491370
dala-abc@ltdalarna.se

Socionom / bildterapeut

Thomas Roslund
023-491368
thomas.roslund@ltdalarna.se

Läkarsekreterare

Maria Zetterberg
023-491369
maria.zetterberg@ltdalarna.se

Läkare

Lennart Höglander
023-491371

Enhetschef

Lena Westin
023-491372
lena.vestin@ltdalarna.se

Socionom & KBT-terapeut steg 1

Ann-Sofie Rendalen
023-491373
ann-sofie.rendalen@ltdalarna.se

Psykolog

Anna Kinnander
023-491374
anna.kinnander@ltdalarna.se

Sjuksköterska & KBT-terapeut steg 1

Fredrika Wallin
023-491377
fredrika.wallin@ltdalarna.se 

Distriktssköterska med KBT-utbildning

Eva Melén
023-491376
evachristina.melen@ltdalarna.se

Psykiatrisjuksköterska

Ann Gleeson
023-491388
ann.gleeson@ltdalarna.se

Sjuksköterska & KBT-terapeut steg 1

Mikael Joos
023-491379
mikael.joos@ltdalarna.se

Socionom / kurator & KBT-terapeut steg 1

Sverker Gatu
023-491378
sverker.gatu@ltdalarna.se

Socionom & KBT-terapeut steg 1

Åsa Persson
023-491381
asa.persson@ltdalarna.se