AT i Avesta

Stäng

Kontakt

Carina Hedberg

HR-specialist Avesta

0226-49 62 19 carina.hedberg@ltdalarna.se

Landstinget Dalarna

Box 712 791 29 Falun 023-49 00 00 landstinget.dalarna@ltdalarna.se

I Avesta hittar du en mix av kultur och natur, en mysig stadskärna och många valmöjligheter i frågan om boende.

Vid Avesta lasarett ledigförklaras 4 AT-block

Blocken tillträdes mitten av februari resp. maj 2017 eller enligt överenskommelse.

Blocken innehåller:

  • 6 mån invärtesmedicinska specialiteter med tjänstgöring på Avesta lasarett
  • 6 mån opererande specialiteter vid Falu lasarett, där anestesiologi och ortopedisk kirurgi ingår
  • 3 mån psykiatri inom den gemensamma slutenvårdskliniken Falun/Säter samt öppenvården Avesta, Hedemora
  • 6 mån allmänmedicin, förlagd till Avesta och Hedemora kommun

Anställningsintervjuer kommer att hållas 6, 7 och 10—11 oktober.

Ansökan skickas per post till

Avesta lasarett
Personalenheten
ATT: Carina Hedberg
774 82 Avesta

Ange i ansökan blockstart i februari eller maj 2017.

Välkommen med din ansökan senast 5 oktober 2016.

Närmare upplysningar angående allmäntjänstgöring:

Studierektor för allmänmedicin
Edvin Hammargren
epost: edvin.hammargren@ltdalarna.se

Studierektor för internmedicin Avesta
Johanna Pallin
tfn 0226-49 60 00 vx
e-post: johanna.pallin@ltdalarna.se

Studierektor inom psykiatri Sofia Olsson
tfn 076-771 72 23
e-post: sofia.olsson@ltdalarna.se

AT-ansvarig
Carina Hedberg
tfn 0226-49 62 19
e-post: carina.hedberg@ltdalarna.se

AT-läkare Johan Hopfgarten
tfn 023-49 20 00 vx
e-post: johan.hopfgarten@ltdalarna.se