Politiska sekreterare

Stäng

Kontakt

Landstinget Dalarna

Box 712 791 29 Falun 023-49 00 00 landstinget.dalarna@ltdalarna.se

Alla partier som finns representerade i landstingsfullmäktige har rätt att ha en politisk sekreterare. För mandatperioden 2015-2018 finns 6,5 heltidstjänster som politiska sekreterare.

Majoriteten i landstinget (socialdemokrater, vänsterpartiet, miljöpartiet) har 2,5 tjänster och oppositionen (moderaterna, centerpartiet, liberalerna, kristdemokraterna, Dalarnas sjukvårdsparti samt sverigedemokraterna) har 4 tjänster.

Vad gör en politisk sekreterare?

De politiska sekreterarna är tjänstemän anställda i landstinget och hjälper politikerna i sin partigrupp i landstinget med det dagliga arbetet.

Arbetsuppgifterna varierar beroende på parti men kan vara att ta fram underlag inför sammanträden och debatter, omvärldsbevakning, skriva artiklar, motioner och interpellationer samt hålla kontakt med media, allmänheten och det egna partiet.

Nedanstående personer arbetar idag som politiska sekreterare i landstinget. Ta gärna kontakt med någon av dem om du har frågor eller synpunkter angående partiets politik.

Majoritetens politiska sekreterare

Siluett av en person och informationstext om att bild saknas.

Sofie Eriksson (s)
Telefon: 070-363 00 05
E-post: sofie.b.eriksson@ltdalarna.se  

 

Siluett av en person och informationstext om att bild saknas.

Viktor Zakrisson (s)
Telefon: 070-252 23 03
E-post: Viktor.Zakrisson@ltdalarna.se  

 

 

Kajsa Fredholm

Kajsa Fredholm (v)
Telefon: 070-381 08 20
E-post:

 

 

Nils Gossas

Nils Gossas (mp)
Telefon: 070-415 60 20 
E-post:

 

  
Oppositionens politiska sekreterare

Siluett av en person och informationstext om att bild saknas.

Jenni Sjöblom (m)
Telefon: 072-216 19 42
E-post: Jenni.Sjoblom@ltdalarna.se

 

 

Siluett av en person och informationstext om att bild saknas.

Anki Enevoldsen (c)
Telefon: 070-246 06 75
E-post: Ann-Kristin.Enevoldsen@ltdalarna.se

 

 

 

Birgitta Sacrédeus (kd) Oppositionsråd

Birgitta Sacrédeus (kd)
Telefon: 070-573 34 47
E-post: birgitta.sacredeus@ltdalarna.se

 

Siluett av en person och informationstext om att bild saknas.

Åsa Nilser (L)
Telefon: 070-618 26 01
E-post: Asa.Nilser@ltdalarna.se

 

 

Siluett av en person och informationstext om att bild saknas.

Björn Hammarskjöld (dsp)
Telefon: 070-385 09 33
E-post: Bjorn.Hammarskjold@ltdalarna.se

 

 

Ann-Cathrin Löfwenhamn

Ann-Cathrin Löfwenhamn (SD)
Telefon: 070-455 58 60
E-post: ann.katrin.lowfenhamn@sverigedemokraterna.se